بازدید سایت خود را میلیونی کنید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» علت و عوارض فشار خون بالا در بارداری برای مادر و جنین

فشار خون بالا در حاملگی بعد از هفته بیستم بارداری، یکی از عارضه هایی است که بسیاری از مادران باردار را درگیر می نماید، این عارضه در صورتی فشارخون حاملگی شناخته می شود که مادر تا قبل از این دچار فشار خون مزمن نباشد و علائم دیگری بجز بالا بودن فشار را تجربه نکند زیرا که در غیر این صورت احتمال ابتلا پره‌اکلامپسی (مسمومیت حاملگی) نیز می رود. به فشار بالای 140 روی 90 فشار خون بالا گفته می شود. فشار خون بالا در بارداری همیشه هم خطرناک محسوب نمیشود ولی در صورت عدم کنترل ممکن است عوارض ناخوشایندی را برای مادر و جنین او به همراه داشته باشد.

علت فشار خون بالا در بارداری

علت فشار خون بالا در بارداری

مهمترین علل ابتلا به فشار خون بالا در بارداری به این شرح است:

اضافه وزن مادر

استعمال سیگار و نوشیدن الکل

بارداری اول

کاهش فعالیت در دوران بارداری

مادران در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا در حاملگی

مادرانی با شرایط زیر امکان بیشتری برای ابتلا به فشار خون بالا در بارداری دارند:


سابقه خانوادگی ابتلا به مسمومیت حاملگی یا پره‌اکلامپسی

بارداری چند قلویی

سن بیشتر از 40 سال

استفاده از روش IVF برای بارداری

نارسایی مزمن کلیه

دیابت

سابقه فشار خون مادر یا خواهر

اختلالات خونی

سابقه فشار خون در بارداری قبلی

سابقه ابتلا سندرم پلی کیستیک تخمدان یا تنبلی تخمدان

بیماری‌های خود ایمنی مانند بیماری لوپوس، رماتوئید آرتریت

نژاد سیاه پوست

به فشار بالای 140 روی 90 فشار خون بالا گفته می شود. فشار خون بالا در بارداری همیشه هم خطرناک محسوب نمیشود ولی در صورت عدم کنترل ممکن است عوارض ناخوشایندی را برای مادر و جنین او به همراه داشته باشد.


انواع فشار خون در بارداری

فشار خون مزمن : اگر فشار خون قبل از بارداری وجود داشته باشد،فرد مبتلا به فشار خون مزمن است، این عارضه معمولاً با مصرف دارو درمان می شود، علاوه بر ایمن فشار خونی که قبل از هفته 20 بارداری ایجاد می شود، با عنوان فشار خون مزمن شناخته می شود.

فشار خون بارداری : فشار خونی که بعد از هفته 20 بارداری شروع شده، فشار خون بالا در حاملگی شناخته می شود، این عارضه پس از طی دوران بارداری بهبود می یابد و شایع ترین عارضه این فشار القای درد زایمان است. اگر این عرضه تا قبل از هفته 30 بارداری تشخیص داده نشود،احتمال بروز پری‌اکلامپسی بیشتر می‌شود.

فشار خون مزمن به همراه پری‌اکلامپسی : این نوع فشار خون زمانی ایجاد می شود که فرد قبل از اقدام به بارداری فشار خون مزمن داشته باشد و در حین بارداری عوارضی را تجربه کند و بعد از بارداری نیز در ادرار او پروتئین مشاهده شود( از نشانه های پری اکلامپسی).

علائم فشار خون بالا در بارداری

علائم فشار خون بالا در حاملگی

شایع ترین علامت فشار خون بالا در بارداری تورم بدن می باشد،نشانه های فشار خون بالا با علایمی که در بارداری ایجاد می شود، مشابه است اما بهتر است جهت بررسی های بیشتر به پزشک مراجعه نمایید. برخی از مهمترین علائم فشارخون بالا در حاملگی به این شرح است:

افزایش وزن ناگهانی ( در حدود هفته ۲۰ بارداری )

تورم ناگهانی صورت و دست‌ها

دیدن لکه در برابر چشم

کاهش میزان ادرار

سردرد

تاری دید

درد در قسمت بالای سمت راست شکم

پیشگیری از فشارخون بالا در بارداری

پیشگیری از فشار خون بالا در حاملگی

با انجام برخی از راهکار ها می توان از ابتلا به فشار بالا پیشگیری و یا آن را کنترل نمود:

متعادل نگه داشتن وزن و جلوگیری از چاقی بیش از اندازه در بارداری

رعایت رژیم غذایی صحیح

اجتناب از دخانیات و الکل و حتی قرار گرفتن در معرض آنها

افزودن آهن، منیزیم و کلسیم به رژیم غذایی

مصرف روغن ماهی

گنجاندن پیاده روی در برنامه روزانه

کنترل مصرف نمک

کاهش استرس و نگرانی با استفاده از روش هایی مانند یوگا و مراقبه

روش های کنترل و درمان فشار خون بالا در بارداری

کنترل فشار خون بالا در بارداری

درمان فشار خون بالا در بارداری بر اساس میزان افزایش فشار، هفته بارداری و سلامت و رشد جنین انجام میگیرد، پس از تشخیص پزشک مبنی بر فشار خون بالا در حاملگی، انجام یک سری آزمایش مثل بررسی مقدار مایع آمنیوتیک، سونوگرافی، آزمایش پروفایل بیوفیزیکال (آزمایشی است که در طی سونوگرافی وضعیت تنفسی، وضعیت ماهیچه‌ها و حرکت جنین و همچنین حجم مایع آمنیوتیک و ضربان قلب جنین هنگام حرکت بررسی می شود.) و … برای مادر تجویز می شود تا میزان جریان خون در بدن جنین به دقت بررسی شود. به علاوه پزشک انجام یک سری آزمایش خون و ادرار را تجویز می کند تا میزان ابتلای مادر به عوارض ناشی از فشار خون بالا در بارداری مثل ابتلا به پری‌اکلامپسی را بررسی نماید. در هر حال مادری که دچار فشار خون بالا شده است باید مرتباً (حداقل دوبار در هفته ) برای بررسی فشار خون به پزشک مراجعه نماید و هفته ای یک مرتبه آزمایش خون بدهد.

درمان فشار خون بالا در بارداری قبل از هفته 37

اگر میزان فشار خون خیلی زیاد نباشد و سلامت جنین را نیز تهدید نکند، باید مرتباً برای بررسی وضعیت خود و سلامت و رشد جنین اقدام نماید در این مدت لازم است مادر میزان فعالیت کمی داشته و رژيم غذایی مناسبی را رعایت نماید.

اگر فشار خون خیلی بالا باشد ( فشار خون ۱۶۰ روی ۱۱۰ یا بالاتر )، پزشک داروهایی برای کاهش فشار خون تجویز نموده و لازم است مادر تا زمان زایمان در بیمارستان بستری شود.

درمان فشار خون بالا در بارداری قبل از هفته 34

در این حالت ممکن است پزشک مصرف داروی کورتیکواستروئیدها را تجویز نماید تا ریه ها و اندام های بدن جنین تکامل یابد.


در هر صورت اگر وضعیت مادر شدت یابد و فشار خون همچنان بالا باشد، قبل از هفته 37 و یا بعد از آن، حتی اگر جنین رشد کافی نکرده باشد، انجام عمل سزارین صورت می گیرد.


یکی از اقداماتی که مادر باردار در این حین باید انجام دهد، شمارش تعداد ضربات جنین می باشد، در واقع مادر باید وضعیت جنین را بررسی نموده و در صورتی که حرکات جنین کاهش یابد، این امر را جدی تلقی نموده و با پزشک تماس گیرد.

وب سایت بیچشک

فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده