علت سوزش ادرار چیست و درمان آن چه می باشد؟

» علت سوزش ادرار چیست و درمان آن چه می باشد؟

احساس سوزش در مجرای ادراری یک عبارت گسترده است که نشان دهنده احساس ناراحتی در هنگام ادرار کردن است. این سوزش یا درد ممکن است در مثانه، مجرای ادرار یا پرنیوم ایجاد شود. مجرای ادرار لوله ای است که ادرار را به خارج از بدن هدایت می کند. در مردان، ناحیه مابین کیسه بیضه ها و مقعد به نام پروینوم شناخته می شود، در زنان، پرونیوم ناحیه بین مهبل (واژن) و مقعد است. سوزش ادرار مشکل بسیار رایج است که موجب احساس درد، سوزش و یا خارش می شود.


علت سوزش ادرار

سوزش ادرار نشان دهنده عفونت مجاری ادراری (UTI) است. یک UTI می تواند یک عفونت باکتریایی باشد و یا به علت التهاب دستگاه ادراری ایجاد شود. دستگاه ادراری شامل مجرای ادراری، مثانه، حالب (لوله های انتقال دهنده ادرار از کلیه به مثانه) و کلیه ها است. التهاب در هر یک از این اندام ها می تواند باعث درد در هنگام ادرار شود.

با توجه به آمار منتشر شده زنان بیشتر از مردان در معرض عفونت مجرای ادراری قرار میگیرند. یکی از علت های این امر، کوتاه بودن مجرای ادرار در زنان در مقایسه با مردان است. در نتیجه باکتری ها برای انتقال به مثانه مسیر کوتاه تری را طی می کنند. زنان حامله یا یائسه نیز ریسک بالایی برای ابتلا به عفونت های دستگاه ادراری دارند. سایر شرایط پزشکی مختلفی می تواند باعث سوزش ادرار در مردان و زنان شود. این شرایط عبارتند از :


پروستاتیت

التهاب غده پروستات در مردان یکی از علت هایی که موجب احساس سوزش، خارش و ناراحتی در هنگام ادرار کردن می شود.سيستيت

سیستیت یا التهاب مثانه یکی از علت های مهم در سوزش ادرار است. که به عنوان سندرم درد مثانه شناخته می شود. التهاب مثانه یا IC علائمی از جمله درد در قسمت مثانه و لگن ایجاد می کند.


پرتو درمانی

این روش درمانی می تواند باعث ایجاد درد مثانه و ادرار شود. این وضعیت به عنوان سیستیت رادیویی شناخته می شود.


سنگ کلیه

سنگ کلیه منجر به مشکلات ادراری می شود. سنگ کلیه توده ای از مواد سخت است که در کلیه ها تجمع کرده است.

گاهی اوقات ادرار دردناک به علت عفونت نیست. بلکه استفاده از برخی محصولات در مناطق حساس تناسلی مثل استفاده از صابون ها، لوسیون ها و حمام های حباب می توانند بافت های واژن را تحریک کنند. همچنین رنگ به کار رفته در مواد شوینده و سایر محصولات آرایشی نیز می تواند موجب تحریک و ادرار دردناک شود.

جهت خواندن ادامه مطلب اینجا کلیک کنید.


آخرین مطالب این وبلاگساخت وبلاگساخت وبلاگساخت وبلاگ رایگان
ثبت آگهی رایگان ثبت آگهی رایگان درج آگهی ویژه در بالون آگهی
راز اعداد جفتراز اعداد جفتراز اعداد رند ، اعداد فرشتگان
استخدام نویسنده آنلایناستخدام نویسنده آنلایناستخدام نویسنده غیر حضوری  ساخت وبلاگ